Yer Peru, Operasyonda Türkiye’nin de Adı Geçiyor

Peru’da yaklaşık 700 polisin katıldığı operasyon, dört ilde eşzamanlı gerçekleştirildi ve yasadışı silah ticaretine darbe vurdu. ABD ve Türkiye’den ithal edilen silahların Peru ve Ekvador’daki organize suç örgütlerine satılmasını sağlayan bir çete çökertildi.

ÇETE, DAR GELİRLİ KİŞİLERE SİLAH RUHSATI SAĞLIYORDU

VOA Türkçe’nin haberine göre çetenin modus operandi, silah ruhsatı alabilecek dar gelirli kişileri tespit ederek bu kişilere finans ve avcı ruhsatı sağlamakla başlıyordu. Ancak, satın alan kişilerin silahlarını kaybettiğini veya çalındığını bildirmesinin ardından, silahlar fahiş fiyatlarla Peru ve Ekvador’daki organize suç örgütlerine satılıyordu.

GÖZALTINA ALINAN KİŞİ SAYISI: 18

Operasyon kapsamında Peru Ulusal Polisi tarafından evlere ve silah satan mağazalara yapılan baskınlarda toplam 18 kişi gözaltına alındı. Operasyonun ABD Büyükelçiliği’nin desteğiyle gerçekleştirildiği belirtildi.

SİLAH TİCARETİNİN BÜYÜK TEHDİT OLUŞTURAN KAYNAĞI

Perulu güvenlik uzmanı Jaime Rivera’ya göre, Latin Amerika’da en büyük tehlike organize suç örgütleri. Rivera, suç örgütlerinin uyuşturucu ticaretinden elde ettiği devasa gelir ve silah gücünün, bölgedeki güvenlik sorunlarının artmasında en önemli faktör olduğunu vurguluyor.

TÜRK YAPIMI SİLAHLARIN ARTIŞI

Latin Amerika’da silah kaçakçılığı ve ateşli silah kullanımını takip eden Cries adlı sivil toplum örgütü başkanı Serbin Pont’a göre, son dönemlerde Türk yapımı silahların bölgede artış gösterdiği görülüyor. Özellikle Armaq tabancası ile ABD ve Türkiye’de üretilen AR-15 tüfeği, Peru’dan Ekvador’a götürülen silahlar arasında yer alıyor.

TÜRKİYE’NİN PERU’YA SİLAH İHRACATI ARTIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin Peru’ya silah ve mühimmat ihracatı 2011’de 308,340 dolar iken, bu miktar 2022’de 1,021,112 dolara yükseldi. Geçen yıl ise Türkiye’nin en çok silah ve mühimmat ihraç ettiği Latin Amerika ülkeleri arasında Guatemala ve Ekvador öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x